Likier krówka, czyli domowy Baileys

Likier krówka, czyli domowy Baileys

Słodki domowy alkohol może przydać się jeśli wpadną do nas niezapowiedziani goście, oczywiście warto zaplanować jego zrobienie własnoręcznie gdy też się ich spodziewamy. Alkohol robiony domowym sposobem zawsze dobrze smakuje i mamy gwarancję, że nie ma tam nic sztucznego i niezdrowego. Likier trzymamy w lodówce, chociaż zazwyczaj po jednym posiedzeniu znika on bezpowrotnie.
Taki alkohol w sklepie jest dość drogi, więc jeśli dbamy o nasz budżet domowy lepiej go zrobić własnoręcznie.
Likier Baileys z tego przepisu jest w smaku bardzo podobny do oryginału, jednak gdy chcemy trochę poeksperymentować w kuchni możemy używać innych proporcji poszczególnych składników. Dzięki temu uzyskamy nasz niepowtarzalny likier o smaku, jaki sami stworzyliśmy. Dla miłośników kawy polecane jest dodanie jej większej ilości, bo nie popsuje to całej receptury.

Jeśli likier krówka nam się znudzi możemy próbować innych smaków, być może stworzymy coś oryginalnego. Polecanymi, standardowymi rodzajami jest: likier kawowy, likier kawowy z białą czekoladą, likier kokosowy, likier kukułka i likier orzechowy. Oczywiście nie musimy zamykać się w tradycyjnym repertuarze, możemy wymyślić coś zupełnie nowego, coś co zaskoczy naszych gości.

Składniki

jedna puszka masy krówkowej/słodzonego mleka skondensowanego
250 ml spirytusu
200 ml mleka
12 łyżeczki rozpuszczalnej kawy
oraz opcjonalnie: 1/2 krople ekstraktu z wanilii

Przyrządzenie

Robiąc likier można użyć gotowej masy krówkowej tak zwanej „sklepowej” albo przygotować ją samemu. Wystarczy gotować puszkę mleka skondensowanego słodzonego przez około 3 godziny, ale puszka musi być cała zanurzona w wodzie bo w innym wypadku może wybuchnąć.
Następnie w małym garnku podgrzewamy mleko i rozpuszczamy w nim kawę (ilość kawy, którą dodajemy jest zależna od tego, jak mocny aromat kawy chcemy uzyskać, czyli dla miłośników kawy należy dać dwie łyżeczki), dodajemy naszą masę krówkową i podgrzewam na małym ogniu do momentu połączenia się wszystkich składników. Studzimy, dodajemy spirytus i dokładnie mieszamy.
Gdy nasz likier stanie się zbyt mocny, dodajemy więcej mleka, natomiast gdy jest zbyt słaby dolewamy więcej alkoholu. W celu wzbogacenia smaku możemy dodać ekstrakt z wanilii. Na końcu przelewamy do butelki i zakręcamy. Trzymamy w lodówce, a przed spożyciem wstrząsamy butelkę za każdym razem.

Przepisy na przepyszne muffinki i ciasteczka oraz wskazówki na temat produkcji domowych nalewek. Zapraszamy do lektury! ;)

ul. Taśmowa 7, Warszawa

806 985 665

[email protected]