Wpływ gumy do żucia na nasze zdrowie

Wpływ gumy do żucia na nasze zdrowie

Działanie gumy do żucia jest bardzo różnorodne, zaczynając od działania pozytywnego na nasze zęby (żując ją po posiłku gdy nie mamy jak i gdzie umyć zębów), ale także na naszą psychikę, bo żucie gumy może uspokajać i pomaga w skupieniu się na wykonywanej czynności. Łagodzi napięcie mięśniowe.

Różnorodność

Producenci gumy do żucia dbają, żeby ten produkt nam się nie znudził. Mamy więc gumę o smaku mięty pieprzowej, eukaliptusa, miodu i cytryny, imbiru oraz coca coli. Często wzbogacana jest witaminami, w szczególności witaminą C, która jest uwalniana z gumy pod wpływem żucia. Nasz organizm łatwo ją przyswaja. Niektóre gumy mają nadzienie z soku owocowego, więc podczas przegryzania i żucia sok uwalnia się dostarczając nam dużo przyjemności wynikającego ze smaku.
W handlu gumy do żucia sprzedawane są w formie drażetek i listków, gdzie drażetki są przeznaczone raczej dla dorosłych (dziecko mogłoby się zadławić) a listki ze względu na bezpieczeństwo dla młodszych miłośników gumy do żucia.

Skład gumy do żucia

Powinniśmy zwracać uwagę na skład gumy do żucia, którą kupujemy, wybierajmy raczej taką bez cukru. Bazowymi składnikami gumy do żucia jest: baza gumowa, syrop skrobiowy, cukier puer, substancje smakowo-zapachowe i barwiące. Produkuje się dwa rodzaje gum, zwykłą i balonową. Baza gumowa była kiedy produkowana z mleczka, otrzymywanego przez nacięcie pnia sączyńca. Obecnie technologia doprowadziła do tego, że wykonuje się ją syntetycznie, z polimerów.

Zdrowie zębów, a żucie gumy

Najlepiej wybierać gumę bez cukru, zawierającą sztuczne substancje słodzące, aby nie doprowadzić do rozwoju bakterii w jamie ustnej. Guma bez-cukrowa to łatwy i przyjemny sposób na utrzymanie higieny w jamie ustnej po posiłku. Prowokuje ona ślinianki do wytwarzania większej ilości śliny, która podwyższa pH śliny i wypłukuje resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Jednak nie możemy przesadzić z jej stosowaniem. Maksymalnie możemy żuć ją około 20 minut po posiłku, a górną granicą jest żucie jej dwa razy dziennie. Wraz z żuciem guma jest wciskana w przestrzenie między zębami i odrywana, co prowadzi do powstania efektu ssania i rozluźniania, wymiatając resztki pokarmowe z jamy ustnej.
Gumy bez-cukrowe uzupełniane są o substancje silnie słodzące, takie jak na przykład aspartam lub wypełniająco-słodzące, czyli sorbitol, ksylitol, maltitol, które stosując w małych ilościach mają pozytywny wpływ na utrzymanie higieny jamy ustnej, działają antybakteryjne.

Przepisy na przepyszne muffinki i ciasteczka oraz wskazówki na temat produkcji domowych nalewek. Zapraszamy do lektury! ;)

ul. Taśmowa 7, Warszawa

806 985 665

[email protected]