Wpływ gumy do żucia na nasze zęby

Wpływ gumy do żucia na nasze zęby

Regularne żucie gumy może działać na dwojaki sposób na nasze zęby- zarówno negatywnie, jak i pozytywnie. Jeśli chcemy uniknąć złych efektów, musimy pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ilością żutej gumy, a także wybierać taką z odpowiednim składem. Uważajmy więc na te rzeczy, żeby cieszyć się zdrową jamą ustną przez wiele lat.

Pozytywna strona żucia gumy

Dentyści polecają żucie gumy po posiłku pod warunkiem, że nie mamy możliwości umycia naszych zębów. Nie powinniśmy stosować tego procederu zamiast tradycyjnego mycia, bo nie wyjdzie nam to na zdrowie. Racjonalne żucie gumy ma pozytywny wpływ na nasze zęby, o ile nie będziemy żuć jej zbyt często.
Guma do żucia ma na celu usunięcie resztek jedzenia. Przy jej żuciu wytwarza się większa ilość śliny, która ma za zadanie zlikwidować nieodpowiedni poziom kwasowości w jamie ustnej, który powstaje po posiłku i podnosi pH. Dzięki gumie do żucia możemy dość szybko i łatwo oczyścić jamę ustną i odświeżyć oddech.

Odpowiedni wybór gumy do żucia

Głównym elementem na jaki musimy zwrócić uwagę przy wyborze gumy do żucia jest jej skład, a dokładniej zawartość cukru. Kupujmy gumę bez-cukrową, bo tylko taka nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze zęby. Inne gumy nie zawierające tego składnika mają w sobie słodziki syntetyczne takie jak sorbitol, czy ksylitol. Te składniki są dużo lepsze, bo wykazują lekkie działanie antybakteryjne, czyli bardzo pozytywne dla naszej jamy ustnej.

Zbyt częste żucie gumy

Maksymalnie powinniśmy żuć gumę dwa razy dziennie i nie dłużej niż przez kwadrans. Za częste i długie żucie gumy prowadzi do przerostu mięśni żwaczy, co może przejawiać się w wystąpieniu bruksizmu (nieświadomego zgrzytania zębami przez sen, co prowadzi do szybszego się ich ścierania i niszczenia).
Zbyt częste sięganie po gumę może nadwyrężyć nasze stawy skroniowo-żuchwowe i prowadzić do jego bólu lub wystąpienia bólu głowy.
Jeszcze gorszym nawykiem może być żucie gumy tylko jedną stroną żuchwy, robiąc to zbyt często mogą pojawić się różne schorzenia i komplikacje z nimi związane. Jednostronne żucie gumy może prowadzić nawet do wystąpienia asymetrii twarzy.

Po gumę sięgajmy więc tylko w nagłych przypadkach, niech jej żucie nie będzie uzależnieniem czy też codzienną rutyną. Spożywanie gumy w zbyt dużej ilości może doprowadzić do zaburzeń przewodu pokarmowego, co da nam efekt przeczyszczający (biegunkę).

Przepisy na przepyszne muffinki i ciasteczka oraz wskazówki na temat produkcji domowych nalewek. Zapraszamy do lektury! ;)

ul. Taśmowa 7, Warszawa

806 985 665

[email protected]